“A - Qroup Sığorta Şirkəti”nin xalis mənfəəti azalıb - ŞİRKƏTİN XƏRCLƏRİ ARTIB
“A - Qroup Sığorta Şirkəti” ASC 2019-cu ili 1 milyon 625 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Halbuki, Şirkət 2018-ci ili 2 milyon 163 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, illik müqayisədə “A - Qroup Sığorta Şirkəti”nin xalis mənfəəti 538 min 334 manat və ya 24,8% azalıb.
Marja şirkətin maliyyə göstəricilərinə istinadən xəbər verir ki, ötən il “A - Qroup Sığorta Şirkəti”nin cəmi gəlirləri 15 milyon 381 min manat, cəmi xərcləri isə 13 milyon 350 min manat təşkil edib.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2018-ci ildə Şirkətin cəmi gəlirləri 13 milyon 998 min manat, cəmi xərcləri 11 milyon 294 min manat təşkil etmişdi. Beləliklə, 2018-ci illə müqayisədə ötən il “A - Qroup Sığorta Şirkəti”nin cəmi gəlirləri 1 milyon 383 min manat və ya 9,9%, cəmi xərcləri isə 2 milyon 56 min manat və ya 18,2% artıb.
“A - Qroup Sığorta Şirkəti”nin cəmi xərclərinin cəmi gəlirlərindən təxminən 2 dəfə çox artması xalis mənfəətin düşməsinə səbəb olub. Şirkətdə təkrarsığortaya verilmiş sığorta haqları üzrə və işlərin aparılması xərcləri artıb.
Ötən il “A - Qroup Sığorta Şirkəti” nin topladığı sığorta haqları 15 milyon 125 min manat, sığorta ödənişləri isə 8 milyon 538 min manat təşkil edib.