“Fitch Ratings” Expressbank-ın stabilliyini bir daha təsdiqləyib
Bu reytinq ölkə bankları sırasında ən yüksək nəticələrdən biri hesab edilir“FitchRatings” beynəlxalq reytinq agentliyi ölkənin ilk kommersiya banklarından biri olan Expressbank-ın kredit reytinqini "B” səviyyəli “stabil” proqnozu ilə yenidən təsdiqləmişdir.
Bu reytinq ölkə bankları sırasında ən yüksək nəticələrdən biri hesab edilir.
Son bir neçə il ərzində bankın göstəricilərinin stabil qiymətləndirilməsi, bazarda bankın sağlam mövqeyi və maliyyə dayanıqlığının göstəricisidir.
Bankın yüksək kapitalı və likvidlik göstəricilərinin, bütün dünyada koronavirus (COVİD-19) pandemiyası ilə əlaqədar yaranan risklərin qarşılanmasına imkan verdiyi haqqında Fİtch ratings agentliyinin hesabatında bildirilmişdir.
Xarici valyutada verilmiş kreditlərin 31 mart 2020-ci il tarixinə ümumi portfelin cəmi 9%-ni təşkil etdiyi də müsbət məqamlardan biri olaraq qeyd edilmişdir. Bu göstəricinin sektor üzrə orta göstəricidən əhəmiyyətli dərəcədə aşağı olduğu bildirilmişdir.
Bankın kapital dayanıqlığı reytinqin müəyyən olunmasına güclü təsir göstərmişdir. Belə ki, bankın əsas kapitalı "Fitch Ratings" agentliyinin müvafiq metodologiyasına əsasən (Fitch Core Capital) 45% təşkil etmişdir.