Növbəti depozit hərracı keçiriləcək - MƏBLƏĞ
01 İyun 2020-ci il tarixində Mərkəzi Bank tərəfindən vəsaitlərin cəlb edilməsi üzrə növbəti depozit hərracı keçiriləcək.
Xatırladaq ki, 18.05.2020-ci il tarixində Mərkəzi Bank tərəfindən 14 gün müddətinə vəsaitlərin cəlb edilməsi üzrə keçirilmiş depozit hərracında tələb 322,5 milyon manat, hərracın nəticəsində bağlanılmış depozit əqdləri üzrə orta ölçülmüş faiz dərəcəsi isə 6,76% təşkil etmişdir.
İcmalda qeyd edilib ki, Rüb ərzində Mərkəzi Bankda Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) valyuta satışlarının həyata keçirilməsi üzrə hərracların təşkili davam etdirilmişdir:
“Rüb ərzində həm qrafikə uyğun, həm də qrafikdən kənar hərraclar təşkil olunmuşdur. Qrafikdən kənar hərracların təşkili mart ayında valyutaya tələbin kəskin artması ilə bağlı olmuşdur. Hər bir hərracın parametrləri haqqında məlumatlar hərrac başlamazdan əvvəl “Bloomberg” terminalı vasitəsilə bazar iştirakçılarına elan edilmişdir. I rübdə Mərkəzi Bankda ümumilikdə 26 valyuta hərracı keçirilmişdir. Aprel ayından valyuta bazarında tələbin azalması və stabilləşməsi müşahidə olunur”.