Sahələrdən yığılan taxılın miqdarı açıqlandı - OPERATİV MƏLUMAT
Respublikada taxıl biçini davam edir.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyindən Marja-ya verilən məlumata görə, iyunun 24-nə olan operativ məlumata görə, artıq 578 min 250 hektar sahədə biçin başa çatıb. Sahələrdən 1 milyon 832 min 176 ton məhsul yığılıb. Hazırda taxıl üzrə orta məhsuldarlıq 31,7 sentner təşkil edir.
Bugünədək 321 min 86 ha sahədə arpa, 257 min 164 ha sahədə buğda biçini aparılıb. Sahələrdən 993 min 115 ton arpa, 839 min 61 ton buğda yığılıb.
Biçin prosesində 1720 kombayn iştirak edir. Bunlardan 977 kombayn fiziki və hüquqi şəxslərin mülkiyyətində olan kombaynlardır. Biçin zonasında “Aqroservis” ASC-nin rayon bölmələrində olan 495 kombayn iştirak edir, “Aqroservis” tərəfindən aktv biçin gedən rayonlara digər bölgələrdən 248 kombayn dislokasiya edilib. İndiyədək “Aqroservis” ASC-nin kombaynları ilə 179315 ha, özəl kombaynlar ilə isə 398935 ha sahə biçilib.
Biçin davam edir.