Diplomatik krizin Qətər iqtisadiyyatına xeyli ziyan vuracağı bildirilir
Səudiyyə Ərəbistanının xəbər saytı "El Arabiya", Ərəb dünyasında baş verən diplomatik böhranın iqtisadiyyata təsiri ilə bağlı bir yazı dərc edib. Yazıya görə Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bəhreyn, Misir və Yəmənin Qətət ilə diplomatik əlaqələri kəsməsi Qətər iqtisadiyyatını alt-üst edə bilər.
Böhrandan sonra Qətər Birjası bu gün səhər bir saat içində 7.6 faiz geriləyib.
Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bəhreyn və Misir, Qətər ilə dəniz və quru əlaqəsini bağlayıb və iki ölkə arasında bütün səyahətlər dayandırılıb. Dörd ölkə Qətər ilə ticarət əlaqələrinə də tamamilə təxirə salıb. Bu vəziyyətin Qətərin ixracını yaxın perspektivdə mənfi təsir göstərməsi gözlənilir.
Bölgədəki bir çox hava yolu şirkətinin Dohaya uçuşları dayandırması da Qətər iqtisadiyyatında sarsıntı yaradacaq bir hadisə kimi görünür.
Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ, Qətərə ən çox ərzaq məhsulu ixrac edən iki ölkədir. 2015-də bu iki ölkədən Qətərə ərzaq ixracı 310 milyon dollar təşkil etmişdi. Ticarət əlaqələrinin dayandırılması Qətərdə ərzaq məhsullarında ciddi bir azalmaya yol aça bilər.
2022 Dünya Kubokuna ev sahibliyi etməyə hazırlaşan Qətərin, Səudiyyə Ərəbistanından avadanlıq ixracının dayanması ilə tikinti sahəsindəki layihələri necə reallaşdıracağı də maraq mövzusudur.