Apple-dən "Vision Fund"a 1 milyard dollarlıq investisiya
Wall Street Journal-ın xəbərinə görə, ABŞ-ın texnologiya nəhəngi Apple, Yaponiyanın telekommunikasiya və internet nəhəngi SoftBank-ın texnologiya fondu olan "Vision Fund"a 1 milyard dollarlıq sərmayə qoyacaq.
Keçən ilin oktyabr ayında qurulan fond, dünya miqyasında yeni texnologiya araşdırmalarını maliyyələşdirir. "Vision Fund" 100 milyard dollarlıq sərmayəyə çatmağı hədəfləyir.
Apple-dən edilən açıqlamada, şirkətin Softbank-la illərdir çalışdığı xatırladaraq, "Yaradılan fondun, Apple üçün strateji əhəmiyyətə malik texnoloji proseslərə təkan verəcəyinə inanırıq" ifadəsinə yer verilib.
Sözügedən fonda 5 il ərzində Səudiyyə Ərəbistanı Dövlət İnvestisiya Fondunun 45 milyard dollar, Softbank-ın da 25 milyard dollar sərmayə qoyması gözlənilir.
Softbank-ın İcraçı Direktoru Masayoshi Son, ötən ay ABŞ Prezidenti seçilən Donald Trumpla görüşdükdən sonra ABŞ-da 50 min nəfərlik yeni məşğulluq üçün 50 milyard dollarlıq sərmayə yatıracaqlarını bildirmişdi.
Apple-dan başqa, "Vision Fund"a investisiya yatıran şirkətlər arasında dünya miqyasında fəaliyyət göstərən Oracle, Foxconn və Qualcomm şirkətləri də var.