AMB rəsmiləri Avronun bahalaşmasından narahatdır
Avropa Mərkəzi Bankının 19-20 İyulda keçirilən iclasının protokolları açıqlanıb.
"Marja" protokollara istinadən xəbər verir ki, rəsmilər, Avronun, inkişaf edən iqtisadiyyatın verdiyi dəstək ilə daha çox güclənəcəyinə (bahalaşacağına) dair narahat olduqlarını qeyd ediblər.
Avro bölgəsi ortaq pul vahidi, bu il dollar qarşısında 11% dəyər qazanıb. 19 ölkədən ibarət olan regionda iqtisadi inkişaf yayılır. Avronun bahalaşması, maddi təşviqdən mərhələli şəkildə çıxmağa hazırlaşan mərkəzi banka çətinlik yaradır.
Həmçinin protokollara görə, pul siyasətinin dəyişdirilməsini çox uzun bir müddət təxirə salmaq olmaz, əks halda bu maliyyə bazarlarında daha qabarıq bir volatilliyə rəvac verə bilər.
SÖZLƏ MÜDAXİLƏ EDİLİB
"Mizuho"nun rəsmisi Neil Jones, Avropa Mərkəzi Bankının (ECB) Avronun həddindən artıq bahalaşmasından narahat olduqları barədə şərhinin, Avronun bahalaşmasını məhdudlaşdırmaq üçün söz ilə müdaxilə olduğu fikirindədir.
"Bu, məncə, bir sözlü müdaxilədir. Avro/dollarda daha çox irəliləyiş gözləyirəm, xüsusilə də 1.20-yə doğru" deyə o bildirib.