Türk lirəsi 1%-dən çox ucuzlaşdı
Dollar/Türk lirəsi məzənnəsi yeni həftəyə yüksəlişlə başlayıb.
"Marja" xəbər verir ki, Şimali İraqdakı referendum öncəsi, bu gün Türkiyənin Silopi-Habur bölgəsində bir təlim keçirildiyinin açıqlanması TL-nin dəyərdən düşməsinə səbəb olub.
Səhər saatlarında 3.43 TL səviyyələrindən əməliyyat görən məzənnə daha sonra yüksəlişini sürətləndirib və axşam saatlarında 1%-i aşan artımla 3.4898 TL-yə çatıb. Lirə inkişaf edən bazar pulları arasında ən çox dəyər itirən pul vahidi olub.
Dollar/TL, 11 Sentyabrda Türkiyədə 2-ci rüb iqtisadi artım göstəricisinin 5,1 faiz ilə gözləntilərə yaxın açıqlanmasının ardından 9 aydan bu yana ilk dəfə 3.40-dan aşağıya geriləmiş, ancaq burada uzunmüddətli qala bilməmişdi.
Bu həftə Dollara Fed-in faiz qərarı da təsirli olacaq. Fedin faiz dərəcələrində dəyişiklik etməyəcəyi gözlənilir. Bloombergin sorğusuna görə, Fed, 4.5 trilyon dollarlıq balansını azaltmağa Oktyabr ayında başlayacaq. Faiz qərarının ardından Sədr Janet Yellen mətbuat konfransında danışacaq. Fed qərarı Çərşənbə günü açıqlanacaq.