Səudiyyə şahzadələrinə şok təklif!
Ər-Riyadda həbs olunan Səudiyyə şahzadələrinə sərvətlərinin 70 faizini təhvil vermələri halında sərbəst qalacaqlarına dair iddialar ortaya atılıb.
Səudiyyə Ərəbistanda həbs edən şahzadələrə sərvətlərini Ər-Riyad hakimiyyətinə təhvil vermələri halında sərbəst buraxılacaqları təklif edildiyi bildirilir.
"Marja" xəbər verir ki, İngiltərədə yayımlanan Financial Times qəzeti, korrupsiya araşdırması çərçivəsində həbs edilmiş 11 Səudiyyə şahzadə və iş adamlarının sərvətlərinin 70%-nə əl qoyulmasının qarşıya məqsəd qoyulduğunu yazır.
Qəzetə məlumat verən məsələyə yaxın iki mənbə, "Rəsmilər həbs edilənlərə pulları verin, sərbəst qalın" deyir. "Səudiyyə Ərəbistanının "əriyən" xəzinəsinə bu şəkildə qaynaq təmin edilməsi məqsədi güdülür" - mənbə deyib.
Financial Times-a məlumat verən mənbələr, "Nəzarətdəki bəzi adlar, sərvətlərinin əhəmiyyətli bir hissəsinin Ər-Riyada vermək qarşılığında sərbəst qalmağa razıdır" deyir.
Səudiyyə Ərəbistandakı əməliyyatda həbs edilənlər arasında, dünyanın ən varlı 100 adamı siyahısında olan Şahzadə Əl Vəlid bin Talal da var.
Uzun müddət aşağı qalan neft qiymətləri səbəbilə Səudiyyə Ərəbistanının büdcə kəsiri ötən il 79 milyard dollar səviyyəsinə qədər yüksəlmişdir. Prokurorluğun üzə çıxardığı pozuntuların məbləği 100 milyard dollara çatır.