Əks dollarlaşma davam edir
Əhalinin banklarda xarici valyutadakı əmanətləri 5 milyard manatdan da aşağı düşüb.
“Marja” xəbər verir ki, 2018-ci ilin Yanvar ayının sonuna xarici valyutalar ilə yerləşdirilmiş əmanətlər 4 milyard 967.4 milyon manat təşkil edib. Bu, 2017-ci ilin sonu ilə müqayisədə 60,9 milyon manat azdır.
Yanvarda əhalinin mili valyutadakı əmanətləri isə Dekabr ayının sonu ilə müqayisədə 2 milyard 532.9 milyon manatdan 2 milyard 529.6 milyon manata düşüb (3,3 milyon manat azalma).
Göründüyü kimi, xarici valyutadakı əmanətlər daha çox azalıb. Əvvəlki illərdə, əsasən Dollarda yerləşdirilmiş əmanətlərin müddəti başa çatır. Xarici vayutada yerəşdirilən əmanətlərə 2-3% gəlir təklif edilməsi, əmanətləri xarici valyutada saxlamağa marağı azaldır. Digər tərəfdən banklar manat əmanətlərinin də faizlərini aşağı salıblar.
Fiziki şəxslərin banklardakı cəmi 7 milyard 497 milyon manat əmanətinin 66,3%-i və ya 2 milyard 529.6 milyon manatı milli valyutada, 33,7%-i və ya 4 milyard 967.4 milyon manatı xarici valyutalar ilə yerləşdirilib.
Əmanətlərin 6 milyard 747.3 milyon manatı rezidentlərə, 749.7 milyon manatı qeyri-rezidentlərə məxsus olub.
Qeyd edək ki, 2017-ci ilin sonuna əhalinin banklardakı 7 milyard 561,2 milyon manat əmanətinin 5 milyard 28,3 milyon manatı və ya 66,5%-i xarici valyutada, 2 milyard 532,9 milyon manatı və ya 33,5%-i milli valyutada olub.