"Rusiyada bu il də rekord səviyyədə neft hasil ediləcək"
Rusyanın energetika naziri Aleksandr Novak, OPEC ilə əldə edilmiş razılaşma ilə hasilatın azaldılmasına baxmayaraq Rusiyada neft hasilatının bu il rekord səviyyəyə çataraq 549 milyon tona çıxacağını bildirib.
"Marja" xəbər verir ki, Novak, "2017-ci ilin sonuna qədər Rusiyada təxminən 549 milyon ton neft hasil ediləcəyini təxmin edirik" deyib.
Rusiya Energetika Nazirliyindən edilən açıqlamada, mart ayında ölkədə gündəlik neft hasilatının 2016-cı ilin Oktyabr ayına nisbətən gündəlik 202 min barrel azalaraq, 11 milyon 46 min barrelə gerilədiyi qeyd edilmişdi.
OPEC ilə əldə edilmiş razılaşmanın müddəti bu ilin ilk altı ayını əhatə edir. Hasilatın azaldılmasına dair müqavilənin uzadılmasına dair aparılan danışıqlardan hələ ki, bir nəticə çıxmayıb.
Son illərdə neft qiymətlərində baş verən azalmaya baxmayaraq, keçən il Rusiyada rekord səviyyədə - 527 milyon ton neft istehsal edilmişdi.