Sorğu: "Fed 2017-də daha 2 dəfə faiz artıracaq"
Bloomberg-in sorğusuna qatılan 49 iqtisadçıya görə, Fed, 2017-də daha iki dəfə faiz artıracaq və inflyasiyadakı azalmaya baxmayaraq, il başa çatmadan balansını azaltmağa başlayacaq.
"Marja" xəbər verir ki, 5 - 8 İyun tarixləri arasında keçirilən sorğunun nəticələrinə görə, iqtisadçılar, Fed-in Çərşənbə axşamı (14 İyun) iclasında və Sentyabr ayında faiz artıracağını və sonra balansını kiçiltməyə başlayacağını gözləyir.
İqtisadçıların daha əvvəlki proqnozları faizin İyun və Dekabr aylarında artırılacağı istiqamətində idi. Bu vəziyyət sərt pul siyasətinə dair gözləntilərin, Fed-in inflyasiya hədəfinə yaxın bir zamanda çatacağına qarşı azalan etibara baxmayaraq, bir miqdar artdığından xəbər verir.
Qiymətlərdəki artımın tempində son dövrdə görülən geriləmənin ardından, sorğu iştirakçılarının yalnız 11%-i inflyasiyanın ardıcıl üç ay Fed-in 2 faiz hədəfində və ya üzərində çıxacağını düşünür. Mart ayındakı sorğuda isə eyni gözləntidə olan iqtisadçıların nisbəti 42 faiz idi.
"Societe General"ın stajlı ABŞ iqtisadçısı Omair Sharif, "Baza inflyasiyada bir ləngimə var və bu inadlı şəkildə hədəfə nail olmamağa səbəb ola bilər. Fed inflyasiyada daha diqqətli olmalıdır" şəklində bildirib.