Arı ailələri və 1000 dollar veriləcək
Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndində arıçılığın bərpası və inkişafı çox uğurla həyata keçirilir. Bunu açıqlamasında Azərbaycan Arıçılar Assosiasiyasının sədri Bədrəddin Həsrətov deyib.
Onun sözlərinə görə, bu regionda arıçılığın inkişafı üçün tamamilə əlverişli şərait var və gələcəkdə layihə genişləndirilə bilər:
"Layihə Türkiyənin Beynəlxalq Əməkdaşlıq və İnkişaf Agentliyi – TİKA ilə birgə tamamilə uğurla həyata keçirilir. Artıq arı ailələrinin verilməsi prosesi başa çatıb. Bunun üçün 15 arıçı seçilib və hər birinə 10 arı ailəsi verilib. Arıların verilməsinədək biz treninqlər keçirmişik. Payızda, qış ərəfəsində monitorinq keçirməyi də planlaşdırırıq. Ümid edirik ki, bu layihənin reallaşdırılması nəticəsində seçilmiş ailələr arıçılıqla ciddi şəkildə məşğul olacaq və özlərini sabit gəlirlə təmin edə biləcəklər. Bu zona arıçılıq üçün çox əlverişlidir, ona görə də gələcəkdə daha 15 ailəyə arı vermək istəyirik".
Assosiasiya rəhbəri əlavə edib ki, yaxın vaxtlarda Azərbaycanın şimal-qərb bölgələrində daha bir pilot layihə – qadınlar arasında arıçılığın inkişafı üzrə layihənin həyata keçirilməsi planlaşdırılır:
"Layihə ABŞ-ın Beynəlxalq İnkişaf Agentliyi – USAID ilə birgə reallaşdırılacaq və sentyabrda başlamalıdır. Biz artıq Balakən, Şəki, Zaqatala və Qax rayonlarından beş qadın seçmişik. Onlar treninqlərə cəlb olunacaq, bundan sonra həmin qadınlara arı ailələri və 1000 dollar dəyərində zəruri vəsait veriləcək. İl ərzində mütəxəssislər onlarla işləyəcək, monitorinq keçirəcək və layihənin icrası barədə məlumat verəcəklər".
B.Həsrətov qeyd edib ki, hazırda adətən payızda keçirilən bal sərgisinə hazırlıq davam etdirilir. Cari ildə potensial iştirakçılar qarşısında bir sıra şərtlər qoyulub:
"Hazırda yarmarkanın keçirilməsi üçün yer axtarırıq. Yəqin ki, ötənilki sərginin keçirildiyi AMAY ticarət mərkəzində yarmarkanın təşkilindən imtina edəcəyik. Biz yarmarkaya təqribən 100 ton bal çıxardacaq 350-yə yaxın arıçının iştirak edəcəyinə ümid edirik. Bu il iştirakçılara qarşı yeni tələblər irəli sürmüşük. Belə ki, bir arıçı yarmarkaya 500 kq-dan çox bal gətirə bilməz. Bu ona görə edilir ki, bütün arıçılar öz mallarını tam şəkildə sata bilsinlər. Bundan başqa, arı ailələrinin sayına görə məhdudiyyət olacaq - 20-30-dan az ailəsi olanlar yarmarkada iştirak etməyəcək".