Maya dəyərindən 10-15 dəfə bahasına satılır - 5-7 manata
Lənkəranlı fermerlər müasir texnikalardan istifadə etməklə 600 hektar çəltik əkini sahəsindən 1200 tondan çox məhsul götürməyi proqnozlaşdırırlar
Son illər cənub bölgəsində, o cümlədən Lənkəran rayonunda ənənəvi əkin sahəsi olan çəltikçiliyin inkişafına diqqət artırılıb.
Lənkəran hələ qədimdən çəltikçiliyi ilə məşhurdur. Ətirli Lənkəran düyüsü yüzilliklər ərzində yerli əhalinin ən qiymətli ərzaq məhsulu olub. “Sədri”, “Ənbərbu”, “Haşimi”, “Həsəni”, “Akulə” və digər çəltik növündən olan düyü məhsulları öz ətri, dadı və bərəkəti ilə seçilib.
Son illər ölkəmizdə aqrar sahəyə göstərilən dövlət dəstəyi Lənkəranda da uzun müddət tənəzzül dövrünü yaşayan çəltikçiliyin inkişafı üçün geniş imkanlar yaradıb. Rayonda çəltikçilik əsasən Girdəni, Veravul, Ürgə, Siyavar, Hirkan, Xolmili, Şıxəkaran, Mamusta, Separadi və digər kəndlərdə inkişaf etdirilir.
Çəltikçilik çox gəlirli sahədir. Hər hektardan 50-60 sentner məhsul götürülür və maya dəyərindən 10-15 dəfə bahasına satılır. Bazarlarda yerli düyünün qiyməti 5-7 manat arasında dəyişir. Ekoloji cəhətdən təmiz və keyfiyyətli olduğu üçün bazarda yerli düyüyə tələbat da böyükdür.
Yerli düyüyə tələbatın artması, qiymətlərin digər kənd təsərrüfatı məhsullarına nisbətən yüksək olması, eləcə də, dövlətin fermerlərə dəstəyi və ölkəyə çəltik əkini üçün müasir texnikaların gətirilməsi bu sahənin Lənkəranda yenidən dirçəlməsinə səbəb olub.
Çəltik əkini əsasən istifadəsiz qalan bələdiyyə və sakinlərə dövlət tərəfindən verilən pay torpaqlarında aparılır. Hazırda Lənkəranda 500 hektara yaxın sahədə çəltik əkilib və əkin davam edir. Ümumilikdə isə 600 hektardan çox sahədə çəltik əkini və 2000 tona yaxın məhsulun tədarük olunması planlaşdırılıb.
Fermerlər çəltik əkini və yığımı, həmçinin becərmə və gübrə səpmək üçün Yaponiya və Cənubi Koreyadan yeni texnikalar gətiriblər. Çəltik əkini əsasən yapon istehsalı olan texnika ilə aparılır. Əvvəllər çəltik əkinində əl əməyindən istifadə edilərək gündə 0,5 hektara yaxın torpaq sahəsi əkilirdisə, hazırda bu texnikalar vasitəsilə gün ərzində 2 hektar sahədə çəltik əkmək mümkündür. Texnika ilə əkilən sahələrdən yüksək məhsul əldə olunur və bu üsul təsərrüfat sahibləri üçün iqtisadi baxımdan da səmərəlidir.
Qeyd edək ki, ötən il Lənkəranda 300 hektar çəltik sahəsindən 860 ton məhsul yığılıb. Bu il isə 600 hektar sahədən 1200 tondan çox məhsulun yığılması proqnozlaşdırılır.